Home A2 Filmy: Autíčko, vlaštovky a české tradice

Filmy: Autíčko, vlaštovky a české tradice

Učíte se česky, ale ještě neumíte tak dobře? Chcete se na něco dívat? Poslouchat češtinu?

Můžete zkusit dívat se na “večerníčky“. Jsou to krátké filmy pro děti (obvykle seriály), na které se dívají večer, předtím, než jdou spát. V některých se mluví rychle, ale v některých pomalu – a to je pro vás dobré. Vhodné jsou asi večerníčky pro předškolní děti = ty, které ještě nechodí do školy.

Když se na ně díváte na webu České televize, můžete tam najít také titulky (podívejte se na obrázek, kde). Titulky nejsou vždycky 100% stejné jako to, co říkají ve filmu, ale můžou vám pomoct rozumět.

Tentokrát vám povím o třech různých večerníčcích – dva jsou kreslené a jeden je loutkový. První je o klukovi a jeho kouzelném autíčku, druhý o vlaštovkách a třetí o tom, jaké jsou v Česku různé svátky a tradice.

Autíčko s červeným srdcem

Jeden kluk, Toník, má moc rád autíčka. Nejenom, že si s nimi hraje, ale také je opravuje. Jednu najde na hřišti rozbité špinavé autíčko, opraví ho a namaluje na něj červené srdíčko. Chce ho vrátit majiteli, ale autíčko chce zůstat u něj. A je kouzelné! Umí se zmenšovat a zvětšovat. Toník si s ním hraje jako s kamarádem a zažívá různá dobrodružství.

Podívejte se na příběhy “Autíčko s červeným srdcem”.

Autíčko s červeným srdcem a kluk (obrázek z webu ČT)

Vlaštovičky

Hlavní postavy tohoto večerníčku jsou Zajdánek, vlaštovčí kluk, a Perlička, která se stane jeho ženou. Vlaštovky jsou ptáci, které můžete v Česku vidět normálně jenom od jara do podzimu, protože na zimu odlétají na jih – do teplých krajin.

Podívejte se na večerníček “Vlaštovičky”.

Perlička a Zajdánek (obrázek z webu ČT)

Chaloupka na vršku

Večerníček o rodině řezbáře Tomeše – je to vdovec, ale má tři děti. Nejstarší je zodpovědná Mařenka, prostřední je zlobivý Honzík a nejmladší je hodná Andulka. Prožijete s nimi celý rok a můžete tam vidět a slyšet různé tradice a svátky, například Tři krále, Dušičky, čarodějnice, Mikuláše a jiné. Také tam uslyšíte některé známé české písničky.

Podívejte se na příběhy “Chaloupka na vršku”.

Vánoční betlém = jesličky (obrázek z webu ČT)

iLearnCzech na sítích: