Home B1 Filmy: Broučci, skřítci a detektiv

Filmy: Broučci, skřítci a detektiv

Učíte se česky a chcete se na něco dívat? Poslouchat češtinu?

Můžete zkusit dívat se na “večerníčky“. Jsou to krátké filmy pro děti (obvykle seriály), na které se dívají večer, předtím, než jdou spát. V některých se mluví rychle, ale v některých pomalu – a to je pro vás dobré. Vhodné jsou asi večerníčky pro předškolní děti = ty, které ještě nechodí do školy.

Když se na ně díváte na webu České televize, můžete tam najít také titulky (podívejte se na obrázek, kde). Titulky nejsou vždycky 100% stejné jako to, co říkají ve filmu, ale můžou vám pomoct rozumět.

Dnešní večerníčky jsou každý jiný. První je klasika české literatury, další dva jsou moderní.

Broučci

Tento večerníček je velmi starý – je z roku 1967, je loutkový a je ještě černobílý. (Existuje také filmová verze z roku 1995, která je barevná.) Vypráví o Broučkovi, jeho rodině a přátelích. Brouček je svatojánská muška – světluška. Jsou to broučkové, kteří žijou v lese a v noci svítí. Večerníček je podle knihy Jana Karafiáta – text je zdarma dostupný například na stránkách Městské knihovny v Praze.

Podívejte se na příběhy, které zažívají “Broučci“.

Broučkové s lucerničkami (obrázek z videa na webu ČT)

O Kanafáskovi

Kanafásek je “uspávací skřítek” – musí pomáhat dětem usnout. Vypadá jako peřina (deka) a umí lítat. Jonáš je jeho kamarád. Je to kluk, který právě začal chodit do školy. Jonáš má také malého bratra a kočku.

Podívejte se na příběhy “O Kanafáskovi”.

Kanafásek, Jonáš a kočka (obrázek z webu ČT)

Inspektor Fousek na stopě

Máte rádi detektivky? Pes Fousek je soukromý detektiv, kterému pomáhá seržantka – kočka Micumiš a hlemýžď (také říkáme hovorově “šnek”) Maratón. Řeší nevysvětlitelné případy.

Podívejte se na dobrodružství “Inspektor Fousek na stopě”.

Maratón, Fousek a Micumiš (obrázek z videa na webu ČT)