Home A2 Filmy: Josef Lada a Ježíšek

Filmy: Josef Lada a Ježíšek

Učíte se česky, ale ještě neumíte tak dobře? Chcete se na něco dívat? Poslouchat češtinu?

Můžete zkusit dívat se na “večerníčky“. Jsou to krátké filmy pro děti (obvykle seriály), na které se dívají večer, předtím, než jdou spát. V některých se mluví rychle, ale v některých pomalu – a to je pro vás dobré. Vhodné jsou asi večerníčky pro předškolní děti = ty, které ještě nechodí do školy.

Když se na ně díváte na webu České televize, můžete tam najít také titulky (podívejte se na obrázek, kde). Titulky nejsou vždycky 100% stejné jako to, co říkají ve filmu, ale můžou vám pomoct rozumět.

Z dalších tří večerníčků, které vám přináším, je opět jeden loutkový a dva jsou kreslené. První je o malém Ježíškovi, druhý o tom, jak šel Honza do světa, a třetí o kocourovi, který uměl mluvit a nosil boty. Autorem kreslených pohádek je známý český malíř, ilustrátor a spisovatel Josef Lada.

Zahrádka pod hvězdami

Loutková pohádka o rodině tesaře Josefa – jeho ženě Marii a hodném synovi Ježíškovi, který prý umí dělat zázraky. Ve vesnici žijou taky (pyšný) Petr a (nevěřící) Tomáš, kteří se s Ježíškem skamarádí.

Podívejte se na příběhy “Zahrádka pod hvězdami“.

Josef, Marie a Ježíšek u jejich chaloupky, a kluci Petr a Tomáš (obrázek z webu ČT)

Honza a beránek

Honza je kluk, který žije v Hrusicích, a rozhodne se jít do světa. Ale nejde sám, jde s ním černý beránek, kterého Honza zachránil před smrtí a kterému dal jméno Čert, protože je to takový zlobivý divoch.

Podívejte se na večerníček “Honza a beránek”.

Honza a jeho černý beránek Čert (obrázek z webu ČT)

O Mikešovi

Pepík ševců je malý kluk, který naučil svého kocoura Mikeše mluvit a chodit po dvou nohách. S kocourem potom zažívají různá dobrodružství. Pepík ševců je vlastně sám malíř Josef Lada, který v Hrusicích vyrůstal a jeho tatínek pracoval také jako švec.

Podívejte se na příběhy “O Mikešovi”.

Mikeš a Pepík ševců (obrázek z webu ČT)