Home A2 Filmy: O třech vílách

Filmy: O třech vílách

Učíte se česky, ale ještě neumíte tak dobře? Chcete se na něco dívat? Poslouchat češtinu?

Můžete zkusit dívat se na “večerníčky“. Jsou to krátké filmy pro děti (obvykle seriály), na které se dívají večer, předtím, než jdou spát. V některých se mluví rychle, ale v některých pomalu – a to je pro vás dobré. Vhodné jsou asi večerníčky pro předškolní děti = ty, které ještě nechodí do školy.

Když se na ně díváte na webu České televize, můžete tam najít také titulky (podívejte se na obrázek, kde). Titulky nejsou vždycky 100% stejné jako to, co říkají ve filmu, ale můžou vám pomoct rozumět.

Jaké tři večerníčky mám pro vás dnes? Všechny tři jsou o vílách, o panenkách.

Pohádky o víle Amálce, o makové panence, ale i o Křemílkovi a Vochomůrkovi a další napsal známý český spisovatel a autor knih pro děti Václav Čtvrtek. Filmy o Amálce a makové panence pak vytvořil autor mnoha populárních filmů pro děti, animátor a režisér Václav Bedřich.

Říkání o víle Amálce

Amálka je hodná víla (kouzelná panenka), která žije v lese. Má velmi dlouhé blonďaté vlasy, na hlavě věnec z květin a ráda tancuje. Snaží se pomáhat druhým.

Podívejte se na příběhy “Říkání o víle Amálce”.

Víla Amálka (obrázek z webu ČT)

O makové panence

Maková panenka žije u makového pole. Její šaty (halenka a sukně) vypadají jako květ máku. Motýl Emanuel je její přítel. Nosí oranžový oblek, cylindr (klobouk) a hůlku – jako staromódní džentlmen. Také maková panenka ráda tancuje – a řeší různé problémy. Když neví, co dělat, radí jí jedna stará chytrá makovice.

Podívejte se na příběhy “O makové panence”.

Maková panenka a motýl Emanuel (obrázek z webu ČT)

Sluneční panenka a Dešťový panáček

Sluneční panenka a Dešťový panáček jsou figurky, které můžete vidět v takové starodávné meteostanici – “meteodomečku“. V tomto seriálu proto uslyšíte hodně slovíček spojených s počasím. Tento film není kreslený, je loutkový (loutky jsou takové figurky, se kterými můžeme hrát divadlo).

Podívejte se na příběhy “Sluneční panenka a Dešťový panáček”.

Sluneční panenka a Dešťový panáček (obrázek z webu ČT)