Home A2 Filmy: Prasátka, rys a psi

Filmy: Prasátka, rys a psi

Učíte se česky, ale ještě neumíte tak dobře? Chcete se na něco dívat? Poslouchat češtinu?

Můžete zkusit dívat se na “večerníčky“. Jsou to krátké filmy pro děti (obvykle seriály), na které se dívají večer, předtím, než jdou spát. V některých se mluví rychle, ale v některých pomalu – a to je pro vás dobré. Vhodné jsou asi večerníčky pro předškolní děti = ty, které ještě nechodí do školy.

Když se na ně díváte na webu České televize, můžete tam najít také titulky (podívejte se na obrázek, kde). Titulky nejsou vždycky 100% stejné jako to, co říkají ve filmu, ale můžou vám pomoct rozumět.

Ještě jednou mám pro vás seriály Václava Chaloupka o zvířatech v české přírodě.

Pruhovaní kamarádi

První seriál je o dvou malých divokých prasatech (také se někdy používá slovo “kňour” nebo “divočák” – a místo slova “prase” nebo “prasátko” můžete také slyšet “čuník”, dále existují slova “vepř” nebo “svině”, a mláděti se říká “sele” nebo “selátko”). Jedno prasátko je “holčička” – ta dostala jméno Beruška – a druhé je “chlapeček” – ten dostal jméno Bivoj. Jejich kamarádem se stane jezevec Jozífek.

Podívejte se na dobrodružství, která zažívají “Pruhovaní kamarádi“.

Jedno z malých divokých prasátek (obrázek z webu ČT)

Madla a Ťap

Madla je štěně loveckého psa. Je to fenka (psí “holka”). Ťap je mládě rysa, rysí kotě. Rys ostrovid je kočkovitá šelma a je chráněný, protože jich v České republice žije velmi málo. Žije obvykle v lese a normálně žije mládě skoro celý rok s matkou. Ťap ale o matku přišel, protože ji přejelo auto. Vyrůstá proto u lidí a skamarádí se s Madlou. V seriálu můžete vidět krásnou přírodu na Šumavě a mnoho dalších zvířat, která tam žijou.

Podívejte se na dobrodružství, která zažívají “Madla a Ťap”.

Vlevo rys Ťap, vpravo pes Madla (obrázek z webu ČT)

Pohádky pro štěňátka

Madla, hrdinka z předchozího seriálu, se stává mámou, má štěňátka a v tomto seriálu můžete vidět, jak rostou a co se učí – až do momentu, kdy od maminky odejdou ke svým novým majitelům (“páníčkům”). Máma Madla jim také vypráví pohádky – o různých zvířatech, která žijou v lese. Malému psovi můžeme říkat “štěně”, “štěňátko” nebo “pejsek”.

Podívejte se na “Pohádky pro štěňátka”.

Madlina štěňata (obrázek z webu ČT)