Home A2 Filmy: Vodníci a delfín

Filmy: Vodníci a delfín

Učíte se česky, ale ještě neumíte tak dobře? Chcete se na něco dívat? Poslouchat češtinu?

Můžete zkusit dívat se na “večerníčky“. Jsou to krátké filmy pro děti (obvykle seriály), na které se dívají večer, předtím, než jdou spát. V některých se mluví rychle, ale v některých pomalu – a to je pro vás dobré. Vhodné jsou asi večerníčky pro předškolní děti = ty, které ještě nechodí do školy.

Když se na ně díváte na webu České televize, můžete tam najít také titulky (podívejte se na obrázek, kde). Titulky nejsou vždycky 100% stejné jako to, co říkají ve filmu, ale můžou vám pomoct rozumět.

Dnes vám doporučím tři večerníčky, které mají společnou VODU. Dva jsou totiž o vodnících, nadpřirozených bytostech, které žijou v rybníce nebo v řece, a třetí o delfínovi (ti žijou v moři).

O vodníku Česílkovi

Tento večerníček je dělaný netypickou animovanou technikou. Je o vodníkovi, který žije v rybníčku nedaleko Jičína. Má kamaráda – kapra Osmikiláče (váží osm kilo) – a umí čarovat! Uvidíte i jiné tvory, kteří žijou ve vodě nebo u vody. Hlas, který pohádky vypráví, už možná znáte z jiných večerníčků. Nemluví moc rychle, tak snad budet rozumět.

Podívejte se na příběhy “O vodníku Česílkovi“.

Česílko a kapr (obrázek z videa na webu ČT)

Vodník Čepeček

Vodník Čepeček je hodný a stará se o svůj rybník a svoje ryby (kapry). Zase uvidíte i další zvířata nebo lidi, kteří žijou ve vodě nebo u vody, jako žáby, čápy, mlynáře… I jiné nadpřirozené bytosti, například rusalku, hejkala a podobně. V tomto večerníčku se mluví trochu rychleji, ale snad to nebude problém.

Podívejte se, co zažívá “Vodník Čepeček”.

Čepeček a jeho kapříci (obrázek z videa z webu ČT)

Delfín Filík

Filík je mladý delfín, který umí mluvit. Pomáhal v mořském vědeckém středisku pro výzkum lidí, které se soustředí na problémy dorozumění mezi delfíny a lidmi. Umí dokonce “transmutovat”, proměnit se v člověka – když se ho však dotkne voda, promění se zpátky v delfína. Rozhodl se vydat do světa lidí v podobě profesora Vodičky, a tak s Vilíkem můžete poznat i Prahu.

Podívejte se na dobrodružství, která zažívá “Delfín Filík”.

Delfín a profesor Vodička (obrázek z videa na webu ČT)