Home A2 Kurz češtiny – den 39: “Měl by”, etiketa a charakterové vlastnosti

Kurz češtiny – den 39: “Měl by”, etiketa a charakterové vlastnosti

V tomto videu se podíváme na sloveso “mít” jako modální – a ve formě kondicionálu. Když řekneme, že BY MĚL někdo něco dělat, znamená to, že si myslím, že je to dobrý nápad, nebo dáváme radu. Je to jako anglické “should”. Ve videu uvidíte příklady použití a různé formy tohoto slovesa.

V tomto videu vám ukážu čtyři varianty, jak odpovědět na otázku “Co mám dělat?”. Ta otázka znamená, že někdo potřebuje najít řešení situace, prosí o radu/pomoc. Odpovědět můžete například “musíš”, “měl bys”, “můžeš” nebo “mohl bys”. Rozdíly vysvětlím ve videu.

V tomto videu budeme procvičovat “měl by” a mluvit o tom, co byste měli a co byste neměli dělat v České republice. Jsou to věci, o kterých se mluví v učebnici Česky krok za krokem 1. A jak je to u vás? O (nejen) české etiketě se můžete něco dozvědět tady.

V tomto videu (opět) trochu mluvím o tom, komu tykáme a komu vykáme, a co tím vlastně ukazujeme. O vykání/tykání už jsem napsala tady.

V tomto videu si můžete rozšířit slovní zásobu na téma “lidský charakter”, to znamená povahové vlastnosti. Najdete tam mnoho adjektiv a často v páru (opozita). Snažím se vám vysvětlit, co znamenají.

Zápisky z prezentací:

Kurz postupuje podle učebnice „Česky krok za krokem 1“ od Lídy Holé. K dispozici je i pracovní sešit a interaktivní online cvičení.

Podpořit kurz:

Přidat se do skupiny: